Hero Image

TIBBİ BİLGİ SAĞLAMAK KONUSUNDA KARARLILIK:

MSD ve MSD El Kitapları

ABD’li ilaç üreticisi Merck & Co., Inc., Rahway, NJ, USA MSD Tıbbi Bilgiler El Kitabı (MSD's Manual of the Materia Medica) adını taşıyan küçük kitapçığı ilk kez 1899 yılında yayımladı. Hekimlere ve eczacılara yardımcı bir kaynak olarak hazırlanan bu kitap, hekimlere “Hafızaya güvenilmemesi gerektiği” mesajını veriyor. Küçük boyutlu, kullanımı kolay ve geniş kapsamlı bir kitapçık olan ve daha sonraları MSD El Kitabı olarak tanınan bu çalışma, tıbbi bakım hizmetleri görevlilerinin ve tıbbi bir kaynağa ihtiyaç duyan herkesin en sık başvurduğu yayın haline geldi. Albert Schweitzer bile 1913 yılında Afrika’ya giderken yanına bu kitapçığı almış, Amiral Byrd de 1929 yılında Güney Kutbuna yanında bu kitapçık ile gitmiştir.

1980’lere gelindiğinde dünyanın en çok satan tıp kaynağı olan bu kitapçık, bir düzineden fazla dile çevrildi. Ana şirketin ismi yıllar içinde kısmen değişse de, resmi olarak MSD Tanı ve Tedavi El Kitabı (The MSD Manual of Diagnosis and Therapy) adıyla bilinen kitabın ismi aynı kaldı, ancak kitap genellikle MSD El Kitabı veya sadece “The MSD” olarak anılmaya başlandı.

1990 yılında, editörler MSD Geriatri El Kitabı’nı (The MSD Manual of Geriatrics) hazırladılar. Yaşlıların bakımına ilişkin ayrıntılı ve kapsamlı bilgiler içeren bu yeni kitap, geriatri tıbbında en çok satan ders kitabı oldu ve kitabın 3. baskısı beş dilde yayımlandı.

1997 yılında MSD Tıbbi Bilgi El Kitabı – Evde Kullanım Baskısı (The MSD Manual of Medical Information–Home Edition) yayımlandı. Devrim niteliğindeki bu kitapta, editörler MSD El Kitabı’ndaki karmaşık tıbbi bilgileri sade bir dille aktardılar ve tıbbi bakımla ilgilenen ancak tıp eğitimi olmayan insanlara yönelik bir kılavuz kitap ortaya çıkardılar. Eleştirmenlerin beğenisini toplayan kitap, 2 milyondan fazla sattı. İkinci Evde Kullanım Baskısı ise 2003 yılında yayımlandı. MSD'nin tüm bireyler için kapsamlı, anlaşılır tıbbi bilgi sağlamak konusundaki kararlığı kapsamında, 2009 yılında MSD El Kitabı Evde Sağlık Kılavuzu (The MSD Manual Home Health Handbook) yayımlandı.

MSD’nin eğitim ve geriatri alanında sergilemiş olduğu kararlılık, 2004 yılında yayımlanan ve herkesin anlayabileceği bir dilde, yaşlanma ve yaşlıların bakımı ile ilgili bilgi veren MSD Sağlık ve Yaşlanma El Kitabı (MSD Manual of Health & Aging) ile sürdü.

MSD, tıbbi bilgiye ihtiyaç duyan ve tıbbi bilgi talep eden herkesin bu bilgilere ulaşabilmesini sağlamak konusundaki kararlığı doğrultusunda, MSD El Kitaplarını ücretsiz olarak internette de yayınlamaktadır ve bu yayınlara kendi adresinden erişilebilmektedir. Yayınlara erişimde herhangi bir üyelik gerekmemektedir ve kullanım sınırsızdır. Bilgilerin mümkün olduğunca güncel tutulması için internet yayınları sürekli olarak güncellenmektedir.

Değer Aktarımlarının Açıklanması; AIFD, dolayısı ile EFPIA’ya üye her firmanın ​​SMM'ye ya da SK’ya da yaptıgı direkt veya indirekt harcamaları kamuya açıklanması işlemidir.

MSD ayrıca kimyagerlere ve kimyasal bileşenlerle ilgili bilgi edinmek isteyen diğer herkese destek olmak adına MSD Endeksi’ni (The MSD Index) hazırladı. İlk kez 1889 yılında yayımlanan bu endeks, MSD Kılavuzu’ndan daha eski bir geçmişe sahip ve kendi türünde en çok kullanılan tıp kaynağı olma özelliği taşıyor. MSD Veteriner El Kitabı (The MSD Veterinary Manual) ise ilk kez 1955 yılında yayımlandı. Alanındaki en seçkin tıp kaynağı olan bu yayında, hayvan sağlığı ve bakımı ile bilgiler yer alıyor.

Dünyanın lider ilaç şirketleri arasında yer alan ve mükemmel tıbbi bilgiler sağlamak için çalışmalarını kararlılıkla sürdüren MSD, bu çalışmaları kapsamında tüm MSD El Kitaplarını gururla toplumun hizmetine sunmaya devam ediyor.

Son tam inceleme/revizyon Ağustos 2015
Son içerik değişikliği Ağustos 2015​