NEHİR KÖRLÜĞÜ HASTALIĞIYLA

MÜCADELE PROGRAMI

 

MSD, Nehir Körlüğü Hastalığıyla Mücadelesinin 25. Yılını Kutluyor

MSD tarafından Ekim 1987’de başlatılan ve Nehir Körlüğü tedavisinin ücretsiz olarak sağlanmasını öngören program, benzer programlar arasında, belirli bir hastalığa yönelik en uzun vadeli ilaç bağış inisiyatifi olma özelliğini taşıyor. Program kapsamında, 25 yıl boyunca, Afrika’da 28, Latin Amerika’da altı ülkede ve Yemen’de toplam 117.000’i aşkın kişiye, bir milyarın üzerinde tedavi uygulandı. Bir tür karasineğin ısırmasıyla bulaşan Nehir Körlüğü, şiddetli kaşınmaya, kalıcı cilt ve göz lezyonlarına ve zamanla körlüğe yol açıyor.

Bu yıl, MSD önlenebilir körlüğün başlıca nedenlerinden biri olan Nehir Körlüğü (Onkoserkiyazis) hastalığının ortadan kaldırılmasını amaçlayan bağış programının 25. yılını ve program kapsamında kaydedilen başarıyı kutluyor. MSD bugüne dek program için 5,1 milyar USD değerinde bağışta bulundu ve yaklaşık 45 milyar ABD Doları tutarında doğrudan maddi destek sağladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Müdürü Dr. Margeret Chan, program ile ilgili olarak, “Program kapsamında ilaç bağışının başlamasının yirmi beşinci yılında artık Batı Yarımküre’de Nehir Körlüğü hastalığını neredeyse tamamen ortadan kaldırdık. Bu önemli başarının aynı zamanda bir zamanlar sadece hastalığı kontrol altına almayı ümit ettiğimiz Afrika ülkelerinde de hayata geçirilmesi mümkün görünüyor. Bu bağış sayesinde, hastalığın görüldüğü ülkelerin, sivil soplum örgütlerinin, ilgili BM birimlerinin ve bağış sahiplerinin de katkıları ve çalışmalarıyla, artık hastalarda körlüğe ve fiziki görünüm bozukluğuna yol açan bu hastalığının bulunmadığı bir dünya hayal edebiliyoruz,” dedi.

MSD’nin Başkanı ve CEO’su Kenneth C. Frazier da konu ile ilgili olarak “Bağış programının, 25 yıl sonra bile etkili bir şekilde devam ederek, uzun vadede Nehir Körlüğü hastalığını ortadan kaldırma hedefimize yaklaştığını, dünyada anlamlı bir fark yarattığını görmek harika bir duygu. Bu ortak girişimin önemli çalışmaları sonucunda gelecek nesilleri, sağlık sistemleri ve yerel ekonomiler açısından yıkıcı sonuçlar doğuran bir hastalıktan korumanın mutluluğunu yaşıyoruz.” Şeklinde açıklama yaptı.

MSD’nin bağış programı; Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dünya Bankası, Küresel Sağlık Görev Gücü, Afrika Nehir Körlüğü Kontrol Programı (APOC) ve Amerika Nehir Körlüğü ile Mücadele Programı (OEPA)’nın yanı sıra, hastalığın yaygın olarak görüldüğü ülkelerdeki sağlık bakanlıklarının, sivil toplum örgütlerinin ve yerel derneklerin yer aldığı örnek bir kamu-özel sektör-STK ortaklığıyla hayata geçiriliyor.