MSD Türkiye'nin Tarihçesi

 
 • 1992:

  Türkiye’de resmi olarak 16 Aralık 1992’de kurulan ve 1993 yılının Ocak ayında tüm kadrosu ile çalışmaya başlayan MSD, öncelikle insan kaynakları, pazarlama, satış, finans gibi ana fonksiyonları ile faaliyete geçti.
 • 1995:

  MSD, 1995 yılında Türkiye ilaç sektöründe en hızlı büyüyen firmalardan biri haline geldi. İlaç pazarı bir önceki yıla göre %15 oranında büyürken, MSD %40 oranında büyüme gösterdi.
 • 2000’ler:

  Türkiye İlaç pazarında istikrarlı konumunu korumaya devam eden MSD, tıbbın hizmetine sunduğu yenilikçi ilaçlarla hastalara umut ışığı olmayı sürdürdü. Kolestrol, hipertansiyon, osteoporoz, astım, glokom, hastane enfeksiyonları gibi farklı tedavi alanlarında ve koruyucu hekimliğin en önemli aşamalarından birisi olan aşılarda önemli lansmanlara imza attı. Hastaların, hasta yakınlarının ve diğer paydaşların kanıta dayalı tedavi ve sağlık ekonomisi konularında eğitilmesini toplumsal sorumlulukları arasında gören ve sağlık ekonomisine büyük önem veren MSD, uygun tedavi seçenekleri sunarak hatalı tedaviden kaynaklanan ek sağlık harcamaları maliyetini en aza indirmeyi hedefledi.
  MSD, bu dönemde, Avrupa Birliğine uyum süreci, Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumlarının reformları ve ilaç harcamalarını azaltmaya yönelik politikalar çerçevesinde yeni bir misyon üstlendi ve hastaların yenilikçi ilaçlara erişebilmesini ve Ar-Ge odaklı uluslararası ilaç firmalarının bilimsel birikimlerinin artan bir ivmeyle ülkemizin hizmetine sunulabilmesini hedefleyen AİFD’nin (Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği) kurucuları arasında yer aldı. MSD, AİFD'nin aktif bir üyesi olarak Türkiye'deki ilaç politikaları, sanayinin bugün gelmiş olduğu noktadaki zorluklar ve Avrupa Birliği uyum sürecinde karşılaşılabilecek soru ve sorunlar gibi konularda Hükümet yetkilileri ve diğer ilgili kurumlar ile birlikte çalışmalar yürütmeye başladı.
 • 2005:

  "Akıllı Binada Hizmete Devam!" sloganı ile yola çıkan MSD, 17 Haziran 2005’te, ülkemize olan inancın ve geleceğe yönelik planların bir göstergesi bir yatırım olan yeni Türkiye ofisini hizmete açtı. 1999 depreminin ardından başlatılan yeni ofis projesi, doğayla teknolojiyi buluştururken özgün tasarımı ve fonksiyonları ile öne çıktı. MSD Türkiye ofisinin açılış töreni, T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ'ın değerli katılımlarıyla, MSD Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Per Wold - Olsen, MSD Orta ve Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı Faik Somer ve MSD Türkiye Genel Müdürü Kevin Ali'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 6 yıllık bir emeğin sonucunda, 15 milyon dolara mal olan ve 16,500 m2 alana kurulan ve doğayla teknolojinin buluşmasını simgeleyen bina, çeşitli güvenlik, yangın ve merkezi otomasyon sistemleriyle donatıldı.
 • 2006:

  2006 yılına gelindiğinde MSD Türkiye yaklaşık 140 milyon dolarlık cirosu ile sektörde kararlı adımlarla ilerlemeyi sürdürdü ve etik ilkeleri, sosyal sorumluluk anlayışı, başarılı geçmişi ve aydınlık geleceğiyle Türkiye İlaç sektöründe ön plana çıktı. Türkiye'de 14 yıldır var olan, MSD tüm dünyada referans kabul edilen evrensel anlayışını, köklü şirket kültürünü ve çağın ötesindeki bilimsel birikimini Türkiye’de de tıbbının hastaların hizmetine sunmayı sürdürdü.
 • 2009:

  4 Kasım 2009 tarihinde ABD’nin önde gelen ilaç firmalarından Schering Plough ile operasyonlarını birleştiren Merck & Co., Inc., Kenilworth, NJ, USA Avrupa’da MSD ismi ile çalışmalarını sürdürecek olan yeni global planlarını açıkladı. Yeni MSD’nin, reçeteli ilaçlar, aşılar, tüketicilere yönelik sağlık ürünleri ve hayvan sağlığı ürünlerini içeren geniş bir portföye sahip, ilaç araştırma ve geliştirmesine yatırım yapmaya devam eden lider konumda küresel bir firma vizyonuyla çalışmayı sürdüreceği açıklandı. Birleşme sürecinin tamamlanması ile MSD Türkiye’nin yeni Genel Müdürü, sektörün deneyimli ismi, AİFD Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bilgütay oldu.
 • 2010:

  MSD ve Schering Plough’ın Türkiye operasyonları birleşerek aynı ofis binasında görev yapmaya başladılar. MSD Türkiye’nin yeni genel merkez binası İstanbul Esentepe’de bulunan Astoria olarak belirlendi.
 • 2012:

  Christian Holmer Ocak 2012 itibariyle MSD Türkiye'nin yeni Genel Müdürü olarak göreve başladı. İlaç sektöründe 25 yıllık bir tecrübesi olan Christian Holmer daha önce Rusya, Orta Doğu Avrupa, Latin Amerika ve ABD de dahil olmak üzere pek çok küresel pazar ve bölgede; finans, ticari operasyonlar, pazarlama ve genel müdürlük gibi önemli pozisyonlarda görev yaptı.
  MSD, Haziran 2012’de, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz bölgesindeki tüm klinik araştırmalarının koordinasyonu ve yönetimi için Türkiye’yi merkez olarak seçtiğini açıkladı. İstanbul’dan yönetilecek Bölgesel Klinik Araştırma Yönetim Merkezi, bölgede ve dünyada milyonlarca insanı etkileyen bir dizi hastalığın önlenmesi ve tedavisinde kullanılmak üzere hazırlanan ilaç ve aşılarla ilgili yürütülen onlarca klinik çalışmanın yönetimini ve koordinasyonunu sağlayacak.
  MSD, Türkiye ilaç sektörüne önemli bir oyuncu olarak allerji, aşılar, dermatoloji, diyabet, osteoporoz, oftalmoloji, enfeksiyon hastalıkları, hepatoloji, immunoloji, hiperlipidemi, hipertansiyon, solunum yolu hastalıkları, merkezi sinir sistemi (anestezi, nöroloji, psikiyatri), kadın sağlığı (fertilite ve jinekoloji) ve onkoloji tedavi alanlarında modern ve yenilikçi tedavi alternatiflerini tıbbın hizmetine sunmaya devam ediyor.