125 yıldır, her gün, dünyayı iyileştirecek yeni bir yol bulmak için çalışıyoruz.
2016 küresel bir sağlık lideri olarak 125.yılımız

Şirketimiz ve dünya için heyecan verici bir noktadayız. Bugün karşı karşıya olduğumuz 30’un üzerinde farklı kanser türü, hepatit C, Alzheimer, Ebola, antibiyotiklere karşı dirençli, ”süper böcekler” (çoklu dirençli bakteriler) ve kardiyometabolik hastalıklar gibi dünyanın en önemli ve acil sağlık sorunları ile mücadelede keşfettiğimiz yeni yöntemlerle önemli bir rol oynuyoruz.
1891 yılında kurulduğumuz günden beri, sağlıkta önemli ilerlemeler kaydetmeye olan inancımızla bilimin sınırlarını zorluyoruz. İlk kızamık, kabakulak aşısı, ilk insan papilloma virüsü’nü önlemeye yönelik aşı, kalp hastalıklarına, osteoporoza, diyabete, tüberküloza, HIV ve melanomaya karşı geliştirdiğimiz çığır açıcı tedavilerle dünyada defalarca değişime öncülük ettik.
Köklü geçmişimizden ilham alan ortak vizyonumuz doğrultusunda dünyadaki insanları iyileştirmek ve daha sağlıklı olmalarını sağlamak üzere çalışmalarımıza durmaksızın devam ediyoruz.125 yıllık yolculuğumuzda bizlere yol açan birçok öncümüz oldu. George Merck ve oğlu eski başkanımız George W. Merck, meşhur “ilaçlar insanlar içindir” söyleminin sahibi, şirketimizin temellerini attılar.

Ve 25 senenin üzerinde MSD’de çalışan efsanevi bilim adamlarımız Maurice Hilleman ve Bill Campbell da halk sağlığı alanında benzersiz ve tartışılmaz başarılara imza atmışlardır. Dr. Hilleman’ın vefatının ardından The New York Times kendisini gelmiş geçmiş en çok insan ve hayvan aşısı geliştiren, bu sayede insanların yaşam beklentilerine ve ülke ekonomilerine büyük katkıları olan bir bilim adamı olarak nitelendirdi.

Dr. Campbell ise 2015 yılında birlikte çalştığı Dr. Mohammed Azizi ile birlikte keşfettikleri ve geliştirdikleri ve bugün halen dünyada dağıtılmakta olan nehir körlüğü tedavisi ile Nobel Tıp Ödülü’nü kazanmıştır.

MSD’de inanılmaz başarılara imza atan daha bir çok kişi olmuştur ve gelecekte de olacaktır.

MSD yıllardır kurumsal sosyal sorumluluk alanında da önde gelen şirketlerden biridir. İvermektin Bağış Programı çerçevesinde nehir körlüğünden etkilen bölgelere bir milyarın üzerinde tedavi bağışlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da üç ülkede nehir körlüğününün artık görülmediği duyurulmuştur.

Günümüzde anne ölümlerine karşı mücadelemizde ise “Anneler için MSD Programı” çatısı altında hiç bir annenin hamilelik ve doğum esnasında oluşabilecek komplikasyonlardan ölmeyeceği bir dünya yaratmaya çalışıyoruz.

MSD’nin CEO’su Ken Frazier’ın dediği gibi; “Aslında bugün daha sağlıklı, daha güçlü ve umut dolu bir dünyada yaşıyor olmamızı kısmen MSD’ye borçluyuz. Çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve karşılanmamış tıbbi ihtiyaçları karşılayabilmek üzere her gün yeni yollar bulma tutkumuz sayesinde gelecek çok daha güzel olacak.”

En önde gelen ilaç şirketlerinden biri olarak amacımız; geleceğimizi yeniliklere ve bilimsel buluşlara dayanan geçmişimiz üzerine inşa etmektir. İnsanların daha iyi bir hayat yaşamalarını sağlamak üzere yeni ilaçlar keşfetmeye devam ederken, MSD’yi bir ilaç şirketinden çok daha fazlası olarak görüyoruz. Bizimkisi yeni tedaviler bulmak üzere çıkılmış bir keşif yolculuğu.

Biliyor muydunuz?

1 Aralık 1950’de, MSD’nin Başkanı George W. Merck , Richmond’daki Virginia Üniversitesi Tıp Farkültesinde yaptığı konuşmada “İlaçların hastalar için olduğunu hatırlamalıyız. İlaçların hiç bir zaman insanlar için olduğunu unutmamalıyız. İlaçlar kar yapmak için değildir. Eğer bunu unutmazsak, karlılık gelir. Ve ne kadar iyi hatırlarsak o kadar yüksek olur.” dedi ve “Bizim de katkımızla, en büyük başarımıza ulaşamayan hiç kimse kalmayana kadar dinlenemeyiz.” ​